Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Kraniosakrální terapie

Jedná se o terapii, která se provádí vleže na zádech, klient je oblečený. Jemnými pohyby a dotyky na určitých bodech na těle se stimuluje mozkomíšní tep neboli dech života, který ovlivňuje všechny nervy v těle. Pokud nefunguje tep tak jak má, mohou se v těle hromadit energetické cysty a následně z nich potom nemoce. Také lze kraniem nastartovat samoléčící proces v těle. Při terapii zároveň skrze mě proudí do klienta léčebné energie, takže výsledný efekt se tímto znásobuje. Většinou klienti cítí při dotycích proud energií zvýšeným teplem, štiplavým teplem, mohou vidět i barvy čaker nebo barvy energií, ale to je u každého individuální. Při opakovaných terapií se postupně dostávám hlouběji do člověka a je možné v rámci fyzického i duševního zdraví rovnat bloky v minulosti tohoto života, ale i v minulých. Dále při terapii pracuji např. s biopolem člověka, čištěním a posilováním aury a energetických těl, posilováním a rovnáním čaker a meridiánů v těle a navyšováním vibrací. Terapie s konzultací trvá cca 90 min.

Co je kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie napomáhá při uzdravení příčin onemocnění, nejen jejich následků. Terapeut jemnými doteky vyšetřuje rytmus mozkomíšního moku (ten vyživuje a chrání centrální nervový systém a odvádí z něj toxické zplodiny) v oblasti lebečních kostí a na těle. Zaměřuje se na korekce nesprávných tenzí, (které ovlivňují i stav okolních orgánů) a následně na jejich uvolnění.

Kraniosakrální systém udržuje těsné vzájemné vztahy s nervovým, cévním, lymfatickým, endokrinním, respiračním a svalově-kosterním systémem a proto má jeho navrácení do rovnováhy velmi hluboké pozitivní a ozdravné účinky na celý náš organismus.

Kraniosakrální terapie (cranium - lebka, sacrum - křížová kost) je jemná neinvazivní metoda, která má pozitivní vliv na celý tělesný systém. Napomáhá uvolnit stres, napětí a spasmus. Při ošetření dochází k citelnému uvolnění tkáně a bloků. Aktivuje se imunitní systém, sebeozdravný proces a detoxikace celého organizmu. Při kraniu leží klient v klidu oblečený na lůžku (cca 60 minut).

Napomáhá ke zmírnění a odstranění těchto problémů:

migréna a bolesti hlavy chronické bolesti krku a zad,

skolióza problémy pohybového aparátu (koordinace),

ortopedické problémy následky zranění, nehod a operací

premenstruační syndrom a poruchy menstruace

alergie problémy se zažíváním, koliky

oční problémy (šilhání)

syndrom TMK (čelistního kloubu)

poruchy imunity

vysoký tlak

výkyvy emocí zapříčiněné utlačením nervů či nedostačujícím prokrvením některé části mozku včetně následků mozkové mrtvice

nerovnováha endokrinního systému

poruchy centrálního nervového systému

poruchy soustředění, hyperaktivita a dyslexie

chronická únava, deprese psychologické problémy; emocionální i způsobené fyziologickou dysfunkcí kraniosakrálního systému autismus

Co je kraniosakrální rytmus

Při kraniosakrální terapii pracuje terapeut s kraniosakrálním rytmem, který vzniká produkcí, vstřebáváním a pohybem mozkomíšního moku skrze membrány. Ten vyživuje a chrání celý centrální nervový systém a odvádí z něj toxické zplodiny. Rytmus kraniosakrálních pulsů je hmatatelný po celém těle.

Kdo kraniosakrální terapii rozvinul

Kraniosakrální terapii rozvinul Dr. John Upledger, D.O., O.M.M., chirurg, certifikovaný specialista osteopatické manipulativní medicíny a Doktor věd v oboru alternativní medicíny. Působil jako klinický výzkumník a profesor biomechaniky na Michigan State University. Své zkušenosti získal také ze své soukromé klinické praxe.

Jaký přínos má kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie posiluje imunitu a harmonizuje tělo i duši. Díky ní se klienti cítí mnohem lépe, nejenom tělesně ale také emocionálně a duševně. Jako by kraniosakrální systém byl jádro, ve kterém se setkávají řídící mechanismy těla, mysli, emocí a duše.

Kraniosakrální systém udržuje těsné vzájemné vztahy s nervovým, cévním, lymfatickým, endokrinním, respiračním a svalově-kosterním systémem a proto má jeho navrácení do rovnováhy velmi hluboké pozitivní účinky na celý náš organismus.

Jaký vliv má kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie souvisí s prostředím mozku a míchy a tím pádem má silný vliv na širokou škálu tělesných funkcí.Pokud je rovnováha kraniosakrálního systému narušena, může dojít k výskytu různých symptomů.

K příznakům nerovnováhy v kraniosakrálním systému patří vleklá únava, opakující se bolesti hlavy, chronické bolesti celého těla, porucha soustředění a všeobecný nedostatek energie, takže je pro klienta obtížné cokoli uskutečnit vlastní vůlí. Vážné snížení obranyschopnosti proti infekcím, hormonální poruchy, snížená činnost štítné žlázy, hypoglykémie a poruchy menstruace.

Jestliže je nerovnováha v kraniosakrálním systému podchycena včas, může se tak zastavit vznik kolik, respiračních problémů, hyperaktivity, dyslexie, záchvatových potíží, alergií a podobně.

Kraniosakrální ošetření napomáhá normalizaci hormonálního systému a mobilizaci tělních tekutin, což může vést také ke snížení váhy klienta.

Kraniosakrální terapie a prevence

Klient se často dostává z fáze, kdy jsou odstraňovány překážky z jeho systému do fáze sebeléčení, při které terapeut proces jenom podporuje. Klient přechází ze sféry "boje s nemocí" do sféry podpory zdraví. Tato sebeléčba je důvodem, proč se kraniosakrální terapie jeví být tak výbornou preventivní metodou - mobilizuje naši přirozenou obranyschopnost.

Kraniosakrální terapie a bolest

Chronická bolest se může z různých důvodů objevit kdekoli v těle. Jestliže přetrvává příliš dlouho, bude samozřejmě nepříznivě působit i na kraniální systém. A i když je napravena příčina bolesti mimo něj, ale kraniální systém není dostatečně ošetřen, bolest nemusí ustoupit. Je to proto, že problém v kraniosakrálním systému přetrvává.

Náprava špatné funkce kraniosakrálního systému je mnohdy posledním bodem, který navrací klienta do normálního života bez bolesti.

Vhodná kraniosakrální terapie je často tím jediným, co člověk potřebuje, aby dovedl problém do úplného konce.

Pro koho je kraniosakrální terapie vhodná

Pro klienty všech věkových kategorií, kteří trpí výše uvedenými symptomy, či se jen cítí unavení. Většinou pak reagují slovy, že jim z ramenou spadla tíha celého světa. Kraniosakrální terapii vyhledávají i klienti, kteří znají ozdravnou sílu prevence a posílení imunity. Zdraví lidé, kteří podstoupili kraniosakrální terapii to komentují tak, že jsou plní energie, cítí se šťastnější a spokojenější. Mají méně infekcí a jejich nemoci mají kratší a lehčí průběh, než před kraniem.

Jak kraniosakrální terapie probíhá

Ošetření trvá přibližně hodinu. Klient leží oblečený (na zádech) na masážním stole a terapeut jemnými doteky vyšetřuje rytmus mozkomíšního moku na různých částech těla, zaměří se na korekce nesprávných tenzí v kranioasakrálním systému, (které mohou ovlivňovat i stav okolních orgánů) a následně na jejich uvolnění. Kraniosakrální terapie se mimo jiné zaměřuje na zmírnění omezení fyzického pohybu všech lebečních kostí, včetně obličeje a úst a také páteře, kosti křížové, kostrče a pánve.

Díky tomu se dostaví i citelné uvolnění tělesné tkáně a tělo klienta je pak schopno pracovat efektivněji. Celkově terapeut napomáhá klientovi k jeho vlastním ozdravným procesům.

Jak pracuje kraniosakrální systém

Součástí kraniosakrálního systému jsou mozkové pleny, všechny přilehlé kostní a tkáňové struktury, mozkomíšní mok a také všechny struktury, které mají vztah k tvorbě a vstřebávání mozkomíšního moku. Ten se pohybuje uvnitř systému membrán, který se táhne od lebky (cranio) přes páteř až ke kosti křížové (sacrum). Vyživuje a chrání celý centrální nervový systém a odvádí z něj toxické zplodiny. Pohybem moku skrze membrány vzniká rytmus, který je hmatný po celém těle. Tým Dr. Upledgera, na základě výzkumu na Michigan State University, prokázal, že se lebeční kosti musejí nepřetržitě, i když zcela nepatrně, pohybovat, aby se mohly přizpůsobit stálým změnám tlaku mozkomíšního moku.

Jestliže lebeční kosti ztratí svoji schopnost pohybovat se v odpovídajícím rytmu kraniosakrálního systému, funkce tohoto systému je ohrožena a může dojít k výskytu různých symptomů.

Jak pracuje terapeut

Terapeut jemnými doteky vyciťuje kraniosakrální rytmus na těle klienta a hledá jakákoliv omezení bránící volnému pohybu kraniosakrálního systému a různých tělesných oblastí, tkání, orgánů a tělesných energií. Jemný tah vyvinutý na fascii z různých pozic v libovolných směrech napomáhá terapeutovi lokalizovat problematické oblasti a uvolnit je.

Terapeut pracuje s cílem odhalit a rozřešit primární dysfunkci, která se nachází pod projevujícím se komplexem symptomů a má na paměti, že skutečný zdroj problémů může být ve skutečnosti značně vzdálen od těchto symptomů. Kraniosakrální terapie je založena na myšlence, že tělo každého klienta obsahuje informace potřebné k odhalení základní příčiny jakéhokoli zdravotního problému. Terapeut naslouchá pomocí svých rukou, aby tyto informace získal a pomáhá podpořit klientův vlastní samoozdravný proces. Místa, která terapeut ošetřuje, jsou často s problémem spojena mnohem zásadněji než symptomy. V podstatě terapeut asistuje pouze přirozené tendenci klientova těla k nápravě a napomáhá mu tak získat zpět svou životní sílu.

Co je to somatoemotivní uvolnění

Somatoemotivní uvolnění je terapeutický proces, který dopomáhá tělu i duši zbavit se negativních zážitků z prožitých traumat. Současně podporuje vyrovnání se s emočně negativními situacemi. Existuje taková myšlenka. Jestliže se stane nehoda nebo úraz, energie této nehody či úrazu vstoupí do těla, prostoupí tkáň a může pronikat do hloubky. Jestliže je tělo vitální a schopné, může se energie úrazu rozptýlit a začíná normální ozdravný proces.

Není li tělo schopné energii rozptýlit, stlačuje ji aby se minimalizovala oblast porušení funkce tkáně v těle a vytváří se energetická cysta, která pak následně způsobuje bolest a ztrátu vitality.

Po kraniosakrálním ošetření se u klienta dostaví citelné uvolnění tělesné tkáně. Často, ne však vždy, se uvolní i emoce, mnohdy dlouhou dobu nevědomky potlačované. Všichni žijeme s jistým druhem obraných mechanismů, které z našeho vědomí vytěsňují některé zážitky a vzpomínky. Úmysly této cenzury jsou dobré, chce nás ochránit. Požaduje za to však svoji cenu. Vše drží pod pokličkou a to se pak projeví ve formě bolesti, postižení, pocitu neštěstí, chronického vzteku, podrážděnosti, ztráty sebedůvěry a podobně. Jakmile tyto potlačované zážitky vyjdou při kraniu na povrch, problém se může otevřít a uvolnit. Jestliže problém zůstává potlačen, může způsobit potíže, ale člověk neví, čím byl problém způsoben, a tak nezná ani původ symptomů.

Terapeut svým přístupem podporuje tu část klienta, která problémy chce raději řešit, než se s nimi každodenně potýkat - při somatoemotivním uvolnění dochází k rozpadu nefunkčních energetických cyst a tím k obnovení rovnováhy tělesných funkcí a psychického stavu klienta. Ten pak cítí velkou úlevu po tělesné i psychické stránce.